Wydawca treści
Łowiectwo
Gospodarka łowiecka na obszarze działania Nadleśnictwa Janów Lubelski jest prowadzona według opracowanego Wieloletniego Planu Łowieckiego oraz rocznych łowieckich planów hodowlanych. Każdego roku w Nadleśnictwie Janów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny.
Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Dzięki bardzo dogodnym warunkom bytowania w Lasach Janowskich występuje jeleń europejski, sarna, dzik, lis, jenot, spotkać można bobra, wydrę i całą gamę innych zwierząt. Specyficzne warunki, typowe dla rterenów puszczańskich sprawiają, że występują tu wilki.
Piękno naszych lasów oraz bardzo urozmaicony krajobraz daje możliwość wspaniałego wypoczynku oraz polowań w OHZ Lasy Janowskie. Celem funkcjonowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny jest między innymi doskonalenie efektywności gospodarowania populacjami zwierząt dziko żyjących.
Kołami Łowieckimi, które dzierżawią teren Nadleśnictwa są:
- Koło Łowieckie CIETRZEW Jastkowice - 1 obwód
- Koło Łowieckie SOKÓŁ Zdziłowice - 3 obwody
- Koło łowieckie RUDKI WKŁ Kraśnik - 1 obwód
- Koło łowieckie DĄBROWA BÓR Kraśnik - 1 obwód
- Koło łowieckie KNIEJA Stalowa Wola - 1 obwód
- Koło łowieckie GŁUSZEC Tarnobrzeg - 1 obwód
- Koło łowieckie JANOWSKIE BORY Janów Lubelski - 3 obwody
- Koło łowieckie DARZ BÓR Janów Lubelski - 2 obwody
Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski istnieje możliwość zakwaterowania w Ośrodku Edukacji Ekologicznej lub w leśniczówce Cegielnia, gdzie przy kominku można podzielić się z wrażeniami po polowaniu z innymi myśliwymi.
Zasobne łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim przyroda Lasów Janowskich, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
Zapraszamy!
Najnowsze aktualności
Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych
Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych
W piątek, 13 czerwca 2014r. obchodziliśmy Dzień Leśnika. Oficjalne spotkanie leśników poprzedziła Msza Święta. Następnie uczestnicy i zaproszeni goście zgromadzili się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Piękno lubelskich lasów” autorstwa Pana Wiesława Lipca.
Na uroczystość przybyli Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, Starosta Janowski Jerzy Bielecki, Z-ca Burmistrza Janowa Lubelskiego Czesław Krzysztoń, Wójt Gminy Potok Wielki Jerzy Pietrzyk, Wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim Grzegorz Pazdrak.
Gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Henryk Rążewski, następnie głos przejął Dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kraczek. W swoim wystąpieniu przywołał on ważne daty w historii Lasów Państwowych, opowiedział o bieżącej działalności oraz o problemach napotykanych w codziennej pracy. Nie zabrakło także wspomnienia ludzi lasu mających udział w martyrologii narodu polskiego, jak również podziękowań za zaangażowanie i dobrą służbę dla dzisiejszego pokolenia leśników. Pan dyrektor podziękował także autorom zdjęć do albumu wydanego z okazji 70-lecia naszej dyrekcji i wręczył im pamiątkowe egzemplarze tego wydawnictwa.
Serdeczne życzenia z okazji uroczystości złożyli leśnikom także Starosta Janowski oraz Komendant PSP w Janowie Lubelskim.
W dalszej części spotkania uczestnicy Zawodów w Pięcioboju Myśliwskim o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski otrzymali nagrody i dyplomy. Po raz kolejny I miejsce w zawodach zajął nasz kolega Arkadiusz Andrzejczak.
Tegoroczne święto było szczególnie ważne, ponieważ zbiega się ono z 90-leciem powstania Lasów Państwowych oraz 70-leciem działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. 90 lat w życiu człowieka to bardzo dużo, ten sam czas w życiu lasu to zaledwie moment, a efekty naszej pracy obejrzą dopiero przyszłe pokolenia.
Podwaliny pod rozpoczętą w 1924 roku budowę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe dali wielcy leśnicy- Adam Loret i Jan Miklaszewski. Dziś Lasy Państwowe to organizacja łącząca produkcję drewna z ochroną przyrody i potrzebami społecznymi. Las jest nie tylko miejscem występowania dzikiej przyrody, to również teren, gdzie każdy z nas może przyjść i odpocząć, gdyż lasy w Polsce są ogólnie dostępne.
Lesistość naszego kraju systematycznie wzrasta i wynosi obecnie 29,3 % (to blisko 1/3 powierzchnia Polski!). W strukturze własności lasów dominują lasy publiczne – 81,2%, w tym aż 77,3% to lasy pozostające w zarządzie Lasów Państwowych. Lasy Państwowe to także największa w Europie organizacja zarządzająca lasami publicznymi. Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że trzeba mieć wielkie umiejętności i wiedzę, żeby prawidłowo zarządzać tak wielką organizacją, jaką są nasze lasy.
Lasy Państwowe, z okazji swojego jubileuszu, udostępniły specjalną stronę internetową, która prezentuję historię organizacji oraz jej działalność. Warto tam zajrzeć, gdyż jubileusz to nie tylko święto leśników, przyrodników i przyjaciół lasu, to także święto całego społeczeństwa, bo lasy to nasze wspólne dobro.
Zapraszamy zatem na stronę 90lat.lasy.gov.pl i pozdrawiamy naszym tradycyjnym leśnym zawołaniem - Darz Bór!