Lista aktualności Lista aktualności

Nietypowy transport

W ostatnich dniach do Lasów Janowskich trafiło 16 kolejnych głuszców wyhodowanych w Ośrodku Hodowli Głuszca Nadleśnictwa Leżajsk. Ptaki mające od 8 do 10 tygodni życia przetransportowano w specjalnie przystosowanych kartonach wypełnionych wrzosem i świerkowymi gałązkami. Wszystko po to, aby w jak najmniejszym stopniu odczuły stres związany z „przeprowadzką”.

Po przyjeździe młode głuszce wypuściliśmy wraz z matką do specjalnie wybudowanych wolier adaptacyjnych, gdzie stopniowo, chronione przed drapieżnikami będą przystosowywać się do leśnych warunków. Tu nauczą się m.in. jak zdobywać naturalny pokarm, a jesienią, kiedy już się „zadomowią” zostaną wypuszczone na wolność.  Wraz z innymi 16 ptakami wsiedlonymi w tym roku na terenie Nadleśnictwa Biłgoraj wzmocnią naturalnie żyjącą w Puszczy Solskiej populację tych ptaków.

Przed wypuszczeniem część z głuszców otrzyma nadajniki, dzięki którym będziemy mogli nie tylko śledzić ich losy i miejsca gdzie się przemieszczą ale także poznać szczegóły z ich życia np. dowiedzieć się, jakie preferują tereny do życia, czy będą spotykać inne głuszce lub gdzie się gnieżdżą. To ważny element realizowanego projektu „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej”, którego celem jest także pogłębienie wiedzy o biologii i zachowaniu tych pięknych kuraków.

Od 2019r. w Puszczy Solskiej wsiedlono 37 głuszców, z planowanej łącznej liczby 50 - 80 ptaków.W projekcie realizujemy także wiele innych zadań z zakresu czynnej ochrony gatunku m.in. ograniczanie liczebności populacji drapieżników, głównie lisów, jenotów i kun będących naturalnymi wrogami głuszców. Wg badań odpowiadają one za śmiertelność nawet 80-90 % osobników, dlatego ich redukcja ma istotne znaczenie dla ochrony głuszców.

Nasze działania realizowane w ramach projektu będą kontynuowane do końca 2021r.

Przeczytaj także:

Skuteczna ochrona głuszca w lasach lubelskiej dyrekcji