Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zagrożenie pożarowe

Ludzie odpowiadają za ponad 90% pożarów lasu. Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny i lata.

Wiosną w lesie występuje duża ilość materiałów łatwopalnych: opadłe listowie, chrust, sucha roślinność dna lasu. W miarę rozwoju roślinności runa leśnego zagrożenie pożarowe lasu maleje. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin, jednak utrzymujące się wysokie temperatury i brak opadów powodują wysychanie ściółki oraz roślinności dna lasu - wystarczy iskra aby spowodować pożar. Okres jesienny z niższymi temperaturami i na ogół większymi opadami charakteryzuje się mniejszym zagrożeniem pożarowym.

Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski zaliczone są do II kategorii zagrożenia pożarowego. Zagrożenie pożarowe w nadleśnictwie kształtują następujące czynniki:

  • przeważający udział drzewostanów sosnowych;
  • duży udział siedlisk borowych;
  • istniejąca sieć szlaków komunikacyjnych;
  • wzmożony ruch turystyczny.

    Na podstawie wilgotności ściółki, wilgotności powietrza oraz współczynnika opadowego Nadleśnictwo Janów Lubelski określa aktualny stopień zagrożenia pożarowego dla strefy nr 36. W okresie od kwietnia do września o godz. 9:00 oraz 13:00 pomiary dokonywane są codziennie.

Wyróżnia się następujące stopnie zagrożenia pożarowego lasu:

 0 - brak zagrożenia,

 I - zagrożenie małe,

II - zagrożenie średnie,

III - zagrożenie duże.

Nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu przy dużym zagrożeniu pożarowym, jeżeli przez kolejnych 5 dni wilgotność ściółki mierzona o godzinie 9.00 będzie niższa od 10 %.

Aktualny stopień zagrożenia pożarowego na terenie RDLP Lublin

http://www.traxelektronik.pl/pogoda/las/rejon.php?RejID=67

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach

http://www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php

Mapa okresowych zakazów wstępu do lasu

http://zakazywstepu.lasy.gov.pl/map.aspx

Jeśli zauważysz w lesie pożar jak najszybciej poinformuj odpowiednie służby!

Zadzwoń pod numer 998 lub 112.

Informacje możesz przekazać również do Nadleśnictwa Janów Lubelski przy którym w okresie zagrożenia pożarowego działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD).

tel. 795 519 383 lub (15) 8720072

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski

Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski

Lasy Janowskie stanowią zachodnią część Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Ciągnie się on od brzegu Wisły w okolicach Borowa aż do granicy państwa w rejonie Hrebennego. Mierząc w linii prostej to – bagatela – ponad 140 km.

Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych (79 %). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych.

Fantastyczne „morze lasów" pokrywa teren stosunkowo płaski, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wyniesień wydmowych. 

W krajobrazie borów, zdominowanych przez sosnę odnaleźć możemy wyspowe fragmenty jedlin i lasów mieszanych. W wielu miejscach wiek drzewostanów  wynosi ponad sto lat (przeważają drzewostany w wieku 71-100 lat).

W Lasach Janowskich sosna znakomicie dostosowała się do miejscowych warunków. Wytworzyła ona tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie, ma płaski system korzeniowy, osiąga duże przyrosty roczne i łatwo odnawia się w sposób naturalny. Dzięki tym cechom sosna solska stanowi niemal 84% drzewostanów w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Wśród borów sosnowych, w miejscach o nieco wyższej żyzności gleby rośnie jodła (6,68% powierzchni). Podmokłe zagłębienia terenowe zajmuje olsza, która tworzy piękne, szczególnie wiosną, olsy.

Krajobraz tutejszych lasów  urozmaicają liczne stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują aż 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec  i Łukawica z dopływami. Rozbudowana jest też sieć rowów i kanałów. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne.