Wydawca treści
Łowiectwo
Gospodarka łowiecka na obszarze działania Nadleśnictwa Janów Lubelski jest prowadzona według opracowanego Wieloletniego Planu Łowieckiego oraz rocznych łowieckich planów hodowlanych. Każdego roku w Nadleśnictwie Janów prowadzona jest inwentaryzacja zwierzyny.
Jej wyniki dają obraz wielkości i kierunków zmian w poszczególnych populacjach zwierząt. Dzięki bardzo dogodnym warunkom bytowania w Lasach Janowskich występuje jeleń europejski, sarna, dzik, lis, jenot, spotkać można bobra, wydrę i całą gamę innych zwierząt. Specyficzne warunki, typowe dla rterenów puszczańskich sprawiają, że występują tu wilki.
Piękno naszych lasów oraz bardzo urozmaicony krajobraz daje możliwość wspaniałego wypoczynku oraz polowań w OHZ Lasy Janowskie. Celem funkcjonowania Ośrodka Hodowli Zwierzyny jest między innymi doskonalenie efektywności gospodarowania populacjami zwierząt dziko żyjących.
Kołami Łowieckimi, które dzierżawią teren Nadleśnictwa są:
- Koło Łowieckie CIETRZEW Jastkowice - 1 obwód
- Koło Łowieckie SOKÓŁ Zdziłowice - 3 obwody
- Koło łowieckie RUDKI WKŁ Kraśnik - 1 obwód
- Koło łowieckie DĄBROWA BÓR Kraśnik - 1 obwód
- Koło łowieckie KNIEJA Stalowa Wola - 1 obwód
- Koło łowieckie GŁUSZEC Tarnobrzeg - 1 obwód
- Koło łowieckie JANOWSKIE BORY Janów Lubelski - 3 obwody
- Koło łowieckie DARZ BÓR Janów Lubelski - 2 obwody
Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski istnieje możliwość zakwaterowania w Ośrodku Edukacji Ekologicznej lub w leśniczówce Cegielnia, gdzie przy kominku można podzielić się z wrażeniami po polowaniu z innymi myśliwymi.
Zasobne łowiska w puszczańskich ostępach, właściwie utrzymane paśniki, ambony i inne urządzenia łowieckie, komfortowe kwatery, organizacja polowań przez leśniczego ds. łowieckich, liczne trofea myśliwskie zdobyte przez myśliwych z kraju i zagranicy, a przede wszystkim przyroda Lasów Janowskich, są gwarancją udanych łowów i prawdziwej leśnej przygody.
Zapraszamy!
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski
Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski
Lasy Janowskie stanowią zachodnią część Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Ciągnie się on od brzegu Wisły w okolicach Borowa aż do granicy państwa w rejonie Hrebennego. Mierząc w linii prostej to – bagatela – ponad 140 km.
Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych (79 %). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych.
Fantastyczne „morze lasów" pokrywa teren stosunkowo płaski, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wyniesień wydmowych.
W krajobrazie borów, zdominowanych przez sosnę odnaleźć możemy wyspowe fragmenty jedlin i lasów mieszanych. W wielu miejscach wiek drzewostanów wynosi ponad sto lat (przeważają drzewostany w wieku 71-100 lat).
W Lasach Janowskich sosna znakomicie dostosowała się do miejscowych warunków. Wytworzyła ona tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie, ma płaski system korzeniowy, osiąga duże przyrosty roczne i łatwo odnawia się w sposób naturalny. Dzięki tym cechom sosna solska stanowi niemal 84% drzewostanów w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Wśród borów sosnowych, w miejscach o nieco wyższej żyzności gleby rośnie jodła (6,68% powierzchni). Podmokłe zagłębienia terenowe zajmuje olsza, która tworzy piękne, szczególnie wiosną, olsy.
Krajobraz tutejszych lasów urozmaicają liczne stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują aż 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec i Łukawica z dopływami. Rozbudowana jest też sieć rowów i kanałów. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne.