Wydawca treści
Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski
Lasy Janowskie stanowią zachodnią część Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Ciągnie się on od brzegu Wisły w okolicach Borowa aż do granicy państwa w rejonie Hrebennego. Mierząc w linii prostej to – bagatela – ponad 140 km.
Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych (79 %). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych.
Fantastyczne „morze lasów" pokrywa teren stosunkowo płaski, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wyniesień wydmowych.
W krajobrazie borów, zdominowanych przez sosnę odnaleźć możemy wyspowe fragmenty jedlin i lasów mieszanych. W wielu miejscach wiek drzewostanów wynosi ponad sto lat (przeważają drzewostany w wieku 71-100 lat).
W Lasach Janowskich sosna znakomicie dostosowała się do miejscowych warunków. Wytworzyła ona tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie, ma płaski system korzeniowy, osiąga duże przyrosty roczne i łatwo odnawia się w sposób naturalny. Dzięki tym cechom sosna solska stanowi niemal 84% drzewostanów w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Wśród borów sosnowych, w miejscach o nieco wyższej żyzności gleby rośnie jodła (6,68% powierzchni). Podmokłe zagłębienia terenowe zajmuje olsza, która tworzy piękne, szczególnie wiosną, olsy.
Krajobraz tutejszych lasów urozmaicają liczne stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują aż 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec i Łukawica z dopływami. Rozbudowana jest też sieć rowów i kanałów. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne.
Najnowsze aktualności
Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych
Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych
W piątek, 13 czerwca 2014r. obchodziliśmy Dzień Leśnika. Oficjalne spotkanie leśników poprzedziła Msza Święta. Następnie uczestnicy i zaproszeni goście zgromadzili się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Piękno lubelskich lasów” autorstwa Pana Wiesława Lipca.
Na uroczystość przybyli Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, Starosta Janowski Jerzy Bielecki, Z-ca Burmistrza Janowa Lubelskiego Czesław Krzysztoń, Wójt Gminy Potok Wielki Jerzy Pietrzyk, Wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim Grzegorz Pazdrak.
Gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Henryk Rążewski, następnie głos przejął Dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kraczek. W swoim wystąpieniu przywołał on ważne daty w historii Lasów Państwowych, opowiedział o bieżącej działalności oraz o problemach napotykanych w codziennej pracy. Nie zabrakło także wspomnienia ludzi lasu mających udział w martyrologii narodu polskiego, jak również podziękowań za zaangażowanie i dobrą służbę dla dzisiejszego pokolenia leśników. Pan dyrektor podziękował także autorom zdjęć do albumu wydanego z okazji 70-lecia naszej dyrekcji i wręczył im pamiątkowe egzemplarze tego wydawnictwa.
Serdeczne życzenia z okazji uroczystości złożyli leśnikom także Starosta Janowski oraz Komendant PSP w Janowie Lubelskim.
W dalszej części spotkania uczestnicy Zawodów w Pięcioboju Myśliwskim o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski otrzymali nagrody i dyplomy. Po raz kolejny I miejsce w zawodach zajął nasz kolega Arkadiusz Andrzejczak.
Tegoroczne święto było szczególnie ważne, ponieważ zbiega się ono z 90-leciem powstania Lasów Państwowych oraz 70-leciem działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. 90 lat w życiu człowieka to bardzo dużo, ten sam czas w życiu lasu to zaledwie moment, a efekty naszej pracy obejrzą dopiero przyszłe pokolenia.
Podwaliny pod rozpoczętą w 1924 roku budowę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe dali wielcy leśnicy- Adam Loret i Jan Miklaszewski. Dziś Lasy Państwowe to organizacja łącząca produkcję drewna z ochroną przyrody i potrzebami społecznymi. Las jest nie tylko miejscem występowania dzikiej przyrody, to również teren, gdzie każdy z nas może przyjść i odpocząć, gdyż lasy w Polsce są ogólnie dostępne.
Lesistość naszego kraju systematycznie wzrasta i wynosi obecnie 29,3 % (to blisko 1/3 powierzchnia Polski!). W strukturze własności lasów dominują lasy publiczne – 81,2%, w tym aż 77,3% to lasy pozostające w zarządzie Lasów Państwowych. Lasy Państwowe to także największa w Europie organizacja zarządzająca lasami publicznymi. Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że trzeba mieć wielkie umiejętności i wiedzę, żeby prawidłowo zarządzać tak wielką organizacją, jaką są nasze lasy.
Lasy Państwowe, z okazji swojego jubileuszu, udostępniły specjalną stronę internetową, która prezentuję historię organizacji oraz jej działalność. Warto tam zajrzeć, gdyż jubileusz to nie tylko święto leśników, przyrodników i przyjaciół lasu, to także święto całego społeczeństwa, bo lasy to nasze wspólne dobro.
Zapraszamy zatem na stronę 90lat.lasy.gov.pl i pozdrawiamy naszym tradycyjnym leśnym zawołaniem - Darz Bór!