Obiekty edukacyjne Obiekty edukacyjne

Ścieżka edukacyjna w rezerwacie Imielty Ług

Rezerwat Imielty Ług położony w zachodniej części Lasów Janowskich utworzony został na obszarze 804 ha zajmowanym przez torfowiska wysokie, przejściowe, stawy i bory. Przez ten prezentujący wybitne wartości krajobrazowe teren poprowadzona została ścieżka edukacyjna dla ruchu pieszego.

Początek trasy znajduje się przy drodze żużlowej łączącej miejscowości Łążek
i Gwizdów.  Stąd ścieżka doprowadzi na tzw. Dużą Grępę – wydmę porośniętą sosną
i otoczoną  torfowiskiem z przylegającym do niego stawem. Po drodze, drewnianym pomostem można wejść w głąb boru bagiennego. Na cyplu Dużej Grępy umieszczono nową atrakcję - platformę widokową wyposażoną w pulpity edukacyjne. Można stąd obserwować  walory rezerwatu Imielty Ług oraz liczne gatunki żyjącego tu ptactwa.

Z Dużej Grępy trasa prowadzi z powrotem do wejścia na groblę dzielącą stawy Imielty Ług i Radełko. Na grobli, w miejscu otwartego poprzez trzcinowisko widoku na oba stawy znajduje się punkt widokowy wyposażony w ławkę i pulpit informacyjny. Następnie, po zejściu z grobli trasa wiedzie przez las do miejscowości Gwizdów.  

W kluczowych punktach zostały ustawione plansze z mapą i krótkim opisem rezerwatu.  W punkcie początkowym i końcowym ustawiono  ławo stoły, przy których można odpocząć po udanym spacerze. Infrastruktura obecna na ścieżce została zbudowana przy dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
 i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Ścieżka przeznaczona jest dla pieszych i rowerzystów do zwiedzania indywidualnie lub – po uprzednim uzgodnieniu - z pracownikiem nadleśnictwa. Ponieważ szlak biegnie przez tereny leśne każdy odwiedzający znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Przy odrobinie szczęścia popartego cichym przemierzaniem ścieżki można tu zaobserwować m.in. jelenie, sarny i dziki.

Czas przejścia całej 2 km trasy zajmuje około 1,5 godziny.

Serdecznie zapraszamy!