Web Content Display Web Content Display

Projekt "Kompleksowa ochrona żubra w Polsce"

Podmiotem odpowiedzialnym za realizację projektu POIS.02.04.00-00-0027/18 była Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (pełniąca rolę Beneficjenta Wiodącego), a partnerami były Białowieski Park Narodowy oraz 25 jednostek Lasów Państwowych, w tym Nadleśnictwo Janów Lubelski. Instytucją Wdrażającą było Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych (CKPŚ).

Projekt nakierowany był na ochronę zagrożonego gatunku, jakim jest żubr. Wpisuje się w politykę zachowania różnorodności biologicznej, zarówno bezpośrednio poprzez ochronę samego gatunku, jak i pośrednio poprzez proces odtwarzania, rekultywacji oraz utrzymania łąk i pastwisk wewnątrz kompleksów leśnych, które w dużym stopniu podnoszą różnorodność biologiczną obszaru. Swoim zasięgiem objął 90% krajowej wolnej populacji tego gatunku oraz 5 kluczowych zagród hodowlanych.  Większość zaplanowanych do realizacji zadań dotyczyło czynnej ochrony żubra realizowanej na terenie 8 województw.

W Lasach Janowskich projekt był realizowany w okresie od 05.2019r. do 03.2023r.  W wykonanym zakresie przez Nadleśnictwo Janów Lubelski znalazły się działania z zakresu ochrony czynnej. Dla utrzymania stabilności gatunku w Polsce  wsiedlono w 2021r. wolne stado 8-10 sztuk żubrów. Docelowo liczebność stada w Lasach Janowskich zakładana jest na 40 osobników.  Większa liczba stad żubrów podnosi bezpieczeństwo gatunku i pozwoli na zastosowanie odpowiednich metod w sytuacji zagrożenia.

Ważnym zadaniem było utrzymanie i poprawa bazy pokarmowej wolnej populacji. Wykaszano łąki w ilości 20 ha/rok oraz rekultywano i polepszano jakość 32,5 ha łąk i poletek. W projekcie została także wytworzona niezbędna infrastruktura  służąca realizacji projektu tj. zagroda adaptacyjna oraz 2 magazynopaśniki. Ponoszono koszty zakupu pasz potrzebnych do żywienia w okresie aklimatyzacji oraz w okresie zimowym, rozwożenia karmy oraz czyszczenia miejsc dokarmiania. Stado było systematycznie monitorowane pod względem stanu zdrowotnego zwierząt. Ważnym elementem projektu było również bieżące monitorowanie rozmieszczenia stada, gdyż pozwoliło to m.in. ocenić areał zajmowany przez populację.

Łagodzenie sytuacji konfliktowych związanych z obecnością żubrów odbywało się m.in. poprzez dzierżawę łąk (7,5 ha) oraz edukację społeczeństwa w zakresie postępowania z napotkanymi osobnikami oraz rolnikami odnośnie sposobów zapobiegania szkodom. Nadleśnictwo Janów Lubelski ponosiło także koszty związane z transportem zwierząt.

Łączny koszt realizacji projektu w naszej jednostce zwyniósł 462 996,62 zł brutto.

Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wyniosło 85% kosztów kwalifikowalnych projektu. Pozostale 15% kosztów zostało sfinansowane ze środków Funduszu Leśnego oraz ze środków własnych.

Więcej o projekcie:

http://animal.sggw.pl/2019/06/04/kompleksowa-ochrona-zubra-w-polsce/