Web Content Display
Rezerwat Imielty Ług
Rezerwat położony w zachodniej części Lasów Janowskich, utworzony na terenie 804 ha zajmowanym przez torfowiska wysokie, przejściowe, stawy i bory przez co prezentuje wybitne wartości krajobrazowe.
Uroku dodają mu interesujące formy rzeźby terenu, do których należy zaliczyć wydmę wcinającą się w postaci ostrogi w obszar torfowiska. Centralną część rezerwatu zajmuje zarastający staw, będący dawnym naturalnym śródleśnym zbiornikiem wodnym. Otaczają go wydmowe wzgórza porośnięte lasem.
Teren skupia wiele gatunków flory i fauny. Znajduje się tutaj ważna ostoja ptactwa wodnego - obserwowano tu blisko 100 gatunków ptaków, m.in. żurawia, bociana czarnego, bielika, rybołowa, błotniaka stawowego, bąka, dzięcioła czarnego i zielonosiwego.
Na terenie rezerwatu dominuje roślinność wysokotorfowiskowa: Eriophoro – Sphagnetum, Ledo – Sphagnetum, znaczny udział mają zbiorowiska torfowisk przejściowych z klasy Scheuchzerio – Caricetea fuscae oraz roślinność wodna i szuwarowa. Torfowisko otoczone jest przez roślinność leśną zespołu boru bagiennego Vaccinio uliginosi – Pinetum, boru wilgotnego Molinio – Pinetum oraz borów świeżych Leucobryo – Pinetum, Peucedano – Pinetum.
Na terenie rezerwatu występuje wiele gatunków roślin rzadkich i chronionych np. bagnica torfowa, bagno zwyczajne, bobrek trójlistkowy, grzybienie białe, modrzewnica zwyczajna, przygiełka biała rosiczka okrągłolistna i pośrednia. Na uwagę zasługuje długa lista mszaków i porostów. Spotkać tu można także m.in. gacka brunatnego, gąsiorka, kumaka nizinnego, zalotkę większą, czy żmiję zygzakowatą.
W rezerwacie znajdują się wieża widokowa oraz pomost widokowy. Przez rezerwat prowadzi ścieżka edukacyjna „Imielty Ług”.
Podstawa prawna utworzenia rezerwatu:
Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 18 stycznia 1988 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody (MP Nr 5, poz. 48).
Obwieszczenie Wojewody Lubelskiego z dnia 7 stycznia 2002 r. w sprawie ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody utworzonych do dnia 31 grudnia 1998 r. (Dz. Urz. Województwa Lubelskiego, Dz. Urz. z 2002 r. Nr 2, poz. 102).
Powierzchnia: wg aktu utworzenia – 737,79 ha / wg planu ochrony na lata 1990- 1999 (2009) - 801,74 ha / aktualnie 804,81 ha.
- Cel ochrony: zachowanie charakterystycznych dla Puszczy Solskiej obszarów rozległych bagien, zarastających zbiorników wodnych z rzadką i chronioną roślinnością, stanowiących ostoję ptactwa.
- Przedmiot ochrony: bagna i zarastające zbiorniki wodne z rzadką i chronioną roślinnością.
- Nadzór nad rezerwatem sprawują RDOŚ w Lublinie i RDOŚ w Rzeszowie.
Aktualnie rezerwat nie posiada planu ochrony, jak również zadań ochronnych.
Asset Publisher
Podpalacz zatrzymany
Podpalacz zatrzymany
Od kilku dni w Lasach Janowskich utrzymuje się 3, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Oznacza to, że w lesie jest bardzo sucho i w takich warunkach nawet mały ogień może błyskawicznie zamienić się w wielki pożar.
Ale nie tylko wzrost temperatury, niska wilgotność ściółki, czy nieostrożność ludzi przyczyniają się do wywoływania pożarów. Nieszczęściem dla lasu mogą się także okazać umyślne podpalenia.
We wtorek 20 maja 2014r. strażacy, Służba Leśna i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim zatrzymali podpalacza, który tego dnia w okolicach Potoczka wzniecił ogień w 5 punktach na terenach leśnych nadleśnictwa. Dzięki szybkiej interwencji pożary nie były rozległe i nie wyrządziły strat. Zatrzymany usłyszał już zarzut wprowadzania bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego mieniu wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zastosował w stosunku do podpalacza środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Przed nami trzy najcieplejsze miesiące w roku, a prawdziwe upały dopiero się zbliżają. Wspólnie ze strażakami liczymy na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia.
W przypadku zauważenia pożaru prosimy o niezwłoczne powiadomienie straży pożarnej pod numerem 998 lub 112.
Informację możesz przekazać również do Nadleśnictwa Janów Lubelski - tel. 795 519 383 lub (15) 8720072, gdzie w okresie zagrożenia pożarowego działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny.