Web Content Display
Rezerwat Kacze Błota
Utworzony dla ochrony torfowiska wysokiego, boru bagiennego, fragmentów torfowisk przejściowych oraz otaczających je wydm.
Myślą przewodnią pierwszych projektów utworzenia rezerwatu była ochrona torfowisk wysokich i przejściowych charakterystycznych dla całej Kotliny Sandomierskiej. Przed zatwierdzeniem rezerwatu główny przedmiot ochrony rezerwatu uległ znacznej degradacji ze względu na przeprowadzone w minionych latach melioracje. W wyniku przesuszenia obszaru rezerwatu torfowiska położone w nieckach międzywydmowych, przy stosunkowo niewielkiej miąższości torfu, uległy szybkiej degradacji i obecnie są całkowicie objęte sukcesją. Jedynym zachowanym w nienaruszonym stanie przedmiotem ochrony w tym rezerwacie pozostały wyniesienia wydmowe.
W związku z powyższym podjęto kroki w celu ograniczenia dalszego przesuszania terenu i zatamowania odpływu wody. W ramach projektu „Zwiększanie możliwości retencyjnych oraz przeciwdziałanie powodzi i suszy w ekosystemach leśnych na terenach nizinnych” wybudowano 3 zastawki na istniejących rowach melioracyjnych, które mają za zadanie poprawę tutejszych stosunków wodnych.
Rezerwat nie jest udostępniony do zwiedzania.
Podstawa prawna utworzenia rezerwatu:
Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych z dnia 18 stycznia 1988 r. w sprawie uznania za rezerwaty przyrody (MP Nr 5, poz. 48).
Obwieszczenie Wojewody Lubelskiego z dnia 7 stycznia 2002 r. w sprawie ogłoszenia wykazu rezerwatów przyrody utworzonych do dnia 31 grudnia 1998 r. (Dziennik Urzędowy Województwa Lubelskiego, Dz. Urz. Woj. Lubel. z 2002 r. Nr 2, poz. 102).
Powierzchnia: wg aktu utworzenia – 168,67 ha / planu ochrony na lata 1990-1999 (2009)167,85 ha / aktualnie wynosi 167,89 ha.
- Cel ochrony: zachowanie charakterystycznych elementów dawnej Puszczy Solskiej.
- Przedmiot ochrony: torfowiska przejściowe i wysokie.
- Nadzór nad rezerwatem sprawuje RDOŚ w Lublinie.
- Aktualnie rezerwat nie posiada planu ochrony, jak również zadań ochronnych.
Asset Publisher
Asset Publisher
Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski
Lasy Nadleśnictwa Janów Lubelski
Lasy Janowskie stanowią zachodnią część Puszczy Solskiej, zwartego kompleksu leśnego obejmującego łącznie aż 124 tys. ha i zaliczanego do najbardziej rozległych w Polsce. Ciągnie się on od brzegu Wisły w okolicach Borowa aż do granicy państwa w rejonie Hrebennego. Mierząc w linii prostej to – bagatela – ponad 140 km.
Powierzchnia Nadleśnictwa Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha. Dominują tu siedliska borów i borów mieszanych (79 %). Pozostała część to siedliska lasowe ze znacznym udziałem lasów mieszanych wilgotnych.
Fantastyczne „morze lasów" pokrywa teren stosunkowo płaski, poprzecinany dolinami rzek i pasmami wyniesień wydmowych.
W krajobrazie borów, zdominowanych przez sosnę odnaleźć możemy wyspowe fragmenty jedlin i lasów mieszanych. W wielu miejscach wiek drzewostanów wynosi ponad sto lat (przeważają drzewostany w wieku 71-100 lat).
W Lasach Janowskich sosna znakomicie dostosowała się do miejscowych warunków. Wytworzyła ona tzw. ekotyp sosny puszczańskiej, który dobrze znosi ocienienie, ma płaski system korzeniowy, osiąga duże przyrosty roczne i łatwo odnawia się w sposób naturalny. Dzięki tym cechom sosna solska stanowi niemal 84% drzewostanów w Nadleśnictwie Janów Lubelski.
Wśród borów sosnowych, w miejscach o nieco wyższej żyzności gleby rośnie jodła (6,68% powierzchni). Podmokłe zagłębienia terenowe zajmuje olsza, która tworzy piękne, szczególnie wiosną, olsy.
Krajobraz tutejszych lasów urozmaicają liczne stawy rybne, których jest tu prawdziwa mnogość – zajmują aż 2000 ha. W bilansie wodnym mają udział liczne rzeki: Bukowa, Branew, Biała, Dębowiec i Łukawica z dopływami. Rozbudowana jest też sieć rowów i kanałów. Region obfituje ponadto w rozległe torfowiska, bagna, wyniesienia wydmowe, a także w malownicze doliny rzeczne.