Asset Publisher Asset Publisher

Podpalacz zatrzymany

Od kilku dni w Lasach Janowskich utrzymuje się 3, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Oznacza to, że w lesie jest bardzo sucho i w takich warunkach nawet mały ogień może błyskawicznie zamienić się w wielki pożar.

Ale nie tylko wzrost temperatury, niska wilgotność ściółki, czy nieostrożność ludzi przyczyniają się do wywoływania pożarów. Nieszczęściem dla lasu mogą się także okazać umyślne podpalenia.

We wtorek 20 maja 2014r. strażacy, Służba Leśna i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim zatrzymali podpalacza, który tego dnia w okolicach Potoczka wzniecił ogień w 5 punktach na terenach leśnych nadleśnictwa.  Dzięki szybkiej interwencji pożary nie były rozległe i nie wyrządziły strat.  Zatrzymany usłyszał już zarzut wprowadzania bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego mieniu wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zastosował w stosunku do podpalacza środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przed nami trzy najcieplejsze miesiące w roku, a prawdziwe upały dopiero się zbliżają. Wspólnie ze strażakami liczymy na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia.

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o niezwłoczne  powiadomienie straży pożarnej pod numerem 998 lub 112.

Informację możesz przekazać również do Nadleśnictwa Janów Lubelski - tel. 795 519 383 lub (15) 8720072, gdzie w okresie zagrożenia pożarowego działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny.