Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Zasoby leśne

Zasoby leśne każdego nadleśnictwa opisywane są głównie za pomocą następujących wskaźników: powierzchnia, zapas, zasobność, struktura wiekowa i gatunkowa drzewostanów oraz udział typów siedliskowych lasu.

Powierzchnia, zapas, zasobność

Wg stanu na dzień 1.01.2020r. powierzchnia Nadleśnictwie Janów Lubelski wynosi 31 566,37 ha, z czego lasy zajmują 97 %.

Zapas drzewny na powierzchni leśnej wynosi 9 585 777 m3, zaś przeciętna zasobność na 1 ha powierzchni leśnej zalesionej kształtuje się w okolicach 324 m3.

Struktura wiekowa

W leśnictwie wiek drzewostanu zestawia się w klasy obejmujące okresy dwudziestoletnie i zapisywane cyframi rzymskimi (I, II, III itd.), a klasy od I do V dzieli się jeszcze na 10 letnie podklasy wieku, oznaczając je w ramach klasy, literami: a, b. Na przykład I klasa wieku - drzewostany w wieku do 20 lat, II klasa wieku - od 21 do 40 lat, III klasa wieku - od 41 do 60 lat itd.

W Lasach Janowskich średni wiek drzewostanów wynosi  76 lat, zaś dominująca jest IVb i V klasa wieku (71-100 lat) stanowiąca 43 % drzewostanów.

Struktura gatunkowa

Drzewostany tutejszych lasów tworzą 33 gatunki drzew, z czego 16 występuje jako gatunki panujące.

Najliczniejszym gatunkiem na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski jest sosna pospolita, której udział powierzchniowy wynosi 84,40%, następnie jodła z udziałem 6,68 %, olsza 3,19 %, brzoza 1,05 %, dęby szypułkowy i bezszypułkowy, które zajmują łącznie 2,08% powierzchni. Udział pozostałych gatunków nie przekracza 1 % powierzchni leśnej nadleśnictwa.

W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił wzrost powierzchni drzewostanów z panującymi gatunkami jodły i dębu.

Typy siedliskowe lasu

Na terenie naszego nadleśnictwa wyróżniono 15 typów siedliskowych lasu: bór świeży (Bśw), bór wilgotny (Bw), bór bagienny (Bb), bór mieszany świeży (BMśw), bór mieszany wilgotny (BMw), bór mieszany bagienny (BMb); las mieszany świeży (LMśw), las mieszany wilgotny (LMw), las mieszany bagienny (LMb); las świeży (Lśw), las wilgotny (Lw), las łęgowy (Lł), ols jesionowy (OlJ), ols (Ol) oraz las wyżynny świeży(Lwyżśw).  

Dominują tutaj siedliska borów i borów mieszanych, głównie BMw 31,82%, Bśw 30,32%, Bw 7,30%. Znaczący udział ma również siedlisko LMw-13,23 %. Siedliska wyżynne zajmują zaledwie 1% nadleśnictwa.

Typy siedliskowe lasu w Nadleśnictwie Janów Lubelski.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych

Świętujemy 90 lat Lasów Państwowych

W piątek, 13 czerwca 2014r. obchodziliśmy Dzień Leśnika. Oficjalne spotkanie leśników poprzedziła Msza Święta. Następnie uczestnicy i zaproszeni goście zgromadzili się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, gdzie odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej „Piękno lubelskich lasów” autorstwa Pana Wiesława Lipca.

Na uroczystość przybyli Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Jan Kraczek, Starosta Janowski Jerzy Bielecki, Z-ca Burmistrza Janowa Lubelskiego Czesław Krzysztoń, Wójt Gminy Potok Wielki Jerzy Pietrzyk, Wójt Gminy Pysznica Tadeusz Bąk oraz Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Janowie Lubelskim Grzegorz Pazdrak.

Gości przywitał Nadleśniczy Nadleśnictwa Janów Lubelski Henryk Rążewski, następnie głos przejął Dyrektor RDLP w Lublinie Jan Kraczek. W swoim wystąpieniu przywołał on ważne daty w historii Lasów Państwowych, opowiedział o bieżącej działalności oraz o problemach napotykanych w codziennej pracy. Nie zabrakło także wspomnienia ludzi lasu mających udział w martyrologii narodu polskiego, jak również podziękowań za zaangażowanie i dobrą służbę dla dzisiejszego pokolenia leśników. Pan dyrektor podziękował także autorom zdjęć do albumu wydanego z okazji 70-lecia naszej dyrekcji i wręczył im pamiątkowe egzemplarze tego wydawnictwa.

Serdeczne życzenia z okazji uroczystości złożyli leśnikom także Starosta Janowski oraz Komendant PSP w Janowie Lubelskim.

W dalszej części spotkania uczestnicy Zawodów w Pięcioboju Myśliwskim o Puchar Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski otrzymali nagrody i dyplomy. Po raz kolejny I miejsce w zawodach zajął nasz kolega Arkadiusz Andrzejczak.

Tegoroczne święto było szczególnie ważne, ponieważ zbiega się ono z 90-leciem powstania Lasów Państwowych oraz 70-leciem działalności Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. 90 lat w życiu człowieka to bardzo dużo, ten sam czas w życiu lasu to zaledwie moment, a efekty naszej pracy obejrzą dopiero przyszłe pokolenia.

Podwaliny pod rozpoczętą w 1924 roku budowę Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe dali wielcy leśnicy- Adam Loret i Jan Miklaszewski. Dziś Lasy Państwowe to organizacja łącząca produkcję drewna z ochroną przyrody i potrzebami społecznymi. Las jest nie tylko miejscem występowania dzikiej przyrody, to również teren, gdzie każdy z nas może przyjść i odpocząć, gdyż lasy w Polsce są ogólnie dostępne.

Lesistość naszego kraju systematycznie wzrasta i wynosi obecnie 29,3 % (to blisko 1/3 powierzchnia Polski!). W strukturze własności lasów dominują lasy publiczne – 81,2%, w tym aż 77,3% to lasy pozostające w zarządzie Lasów Państwowych. Lasy Państwowe to także największa w Europie organizacja zarządzająca lasami publicznymi. Bez fałszywej skromności możemy powiedzieć, że trzeba mieć wielkie umiejętności i wiedzę, żeby prawidłowo zarządzać tak wielką organizacją, jaką są nasze lasy.

Lasy Państwowe, z okazji swojego jubileuszu, udostępniły specjalną stronę internetową, która prezentuję historię organizacji oraz jej działalność. Warto tam zajrzeć, gdyż jubileusz to nie tylko święto leśników, przyrodników i przyjaciół lasu, to także święto całego społeczeństwa, bo lasy to nasze wspólne dobro.

Zapraszamy zatem na stronę 90lat.lasy.gov.pl i pozdrawiamy naszym tradycyjnym leśnym zawołaniem - Darz Bór!