Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Rezerwat Jastkowice

Jest to pierwszy, powołany już w 1959 r. rezerwat w Lasach Janowskich.

Teren ten porasta drzewostan  wchodzący w skład dobrze zachowanego zespołu grądu Tilio - Carpinetum tworzącego licznie podzespoły oraz warianty troficzne i wilgotnościowe. Wyróżnia się on pięknym starodrzewem ze znacznym udziałem jodły w drzewostanie, typowym runem oraz występowaniem wielu pomnikowych, ok. 200-letnich egzemplarzy dębu, jodły i lipy oraz licznych roślin chronionych i rzadkich. Wśród nich warto wymienić lilię złotogłów, gnieźnik leśny, podkolan biały, czy wawrzynek wilczełyko.

Spotkać tu można m.in. mopka zachodniego,  mroczka późnego, nocka Bechsteina i Natterera, gacka brunatnego, bociana czarnego, dzięcioła średniego, czy muchołówkę białoszyją.

Rezerwat nie jest udostępniony do zwiedzania.

Podstawa prawna utworzenia rezerwatu:

Zarządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 19 września 1959 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody (MP Nr 89, poz. 482).

Obwieszczenie Wojewody Podkarpackiego z dnia 17 stycznia 2002 r. w sprawie wykazu rezerwatów przyrody. (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego, Dz. Urz. z 2002 r. Nr 3, poz. 62).

Powierzchnia: wg aktu utworzenia – 45,68 ha / wg planu ochrony na lata 1990-1999 (2009) - 45,68 ha /aktualnie (wg PUL na lata 2020-2029) wynosi 45,65 ha.

- Cel ochrony: rezerwat utworzono się w celu zachowania, ze względów naukowych i dydaktycznych, wielogatunkowego lasu mieszanego stanowiącego resztkę Puszczy Sandomierskiej.

- Przedmiot ochrony: fragmenty lasu o cechach zespołu naturalnego.

- Nadzór nad rezerwatem sprawuje RDOŚ w Rzeszowie.

- Aktualnie rezerwat nie posiada planu ochrony, jak również zadań ochronnych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Podpalacz zatrzymany

Podpalacz zatrzymany

Od kilku dni w Lasach Janowskich utrzymuje się 3, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasu. Oznacza to, że w lesie jest bardzo sucho i w takich warunkach nawet mały ogień może błyskawicznie zamienić się w wielki pożar.

Ale nie tylko wzrost temperatury, niska wilgotność ściółki, czy nieostrożność ludzi przyczyniają się do wywoływania pożarów. Nieszczęściem dla lasu mogą się także okazać umyślne podpalenia.

We wtorek 20 maja 2014r. strażacy, Służba Leśna i policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Janowie Lubelskim zatrzymali podpalacza, który tego dnia w okolicach Potoczka wzniecił ogień w 5 punktach na terenach leśnych nadleśnictwa.  Dzięki szybkiej interwencji pożary nie były rozległe i nie wyrządziły strat.  Zatrzymany usłyszał już zarzut wprowadzania bezpośredniego niebezpieczeństwa pożaru zagrażającego mieniu wielkich rozmiarów. Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim zastosował w stosunku do podpalacza środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

Przed nami trzy najcieplejsze miesiące w roku, a prawdziwe upały dopiero się zbliżają. Wspólnie ze strażakami liczymy na współpracę ze społeczeństwem, zwłaszcza w wykrywaniu źródeł ognia.

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o niezwłoczne  powiadomienie straży pożarnej pod numerem 998 lub 112.

Informację możesz przekazać również do Nadleśnictwa Janów Lubelski - tel. 795 519 383 lub (15) 8720072, gdzie w okresie zagrożenia pożarowego działa Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny.