Asset Publisher Asset Publisher

Czas na wrzosy

Wrzosy przywodzą na myśl schyłek lata i trudno sobie wyobrazić bez nich jesień. Nawet miesiąc wrzesień swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym roślinom. I chociaż kojarzą nam się głównie ze słoneczną, leśną polaną od kilku lat są coraz bardziej popularne i można je spotkać także w innych miejscach.

Jednym z nich jest wrzosowisko przed naszym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie", gdzie odnajdziemy kolekcję 53 odmian wrzosów tworzących efektowny dywan. Panuje tu ogromna różnorodność: są krzewinki niskie, ścielące się po ziemi, dorastające zaledwie do 5 cm oraz znacznie wyższe 30-50 cm, o wzniesionych pędach. Koloryt wrzosów również obejmuje całą gamę barw i odcieni: od bieli, szarości przez fiolet i róż do ciemnej czerwieni. Niektóre z odmian zakwitają już pod koniec lipca, najpóźniejsze kwitną praktycznie do grudnia.

Kwiaty wrzosów mogą być pojedyncze, pełne lub pączkowe, czyli takie, których pąki w ogóle się nie rozwijają, przez co owady nie mają dostępu do ich wnętrza. Te odmiany nie są zapylane i kwitną dłużej, nawet przez dwa - trzy miesiące.

Obok wrzosów na naszym wrzosowisku rosną m.in. azalie pontyjskie (Rhododendron luteum),  brzoza karłowa (Betula nana) i brodawkowata (Betula pendula Lacinata), macierzanka cytrynowa (Thymus x citrodorus), modrzewnica pospolita (Andromeda polifonia) i sosna górska (Pinus mugo Montana).

Jeśli chcemy mieć w ogrodzie wrzosy, dobrze jest je posadzić właśnie jesienią. Chociaż w naturze są to rośliny twarde i odporne, w ogrodach bywają nieco kapryśne. Podłoże musi być przepuszczalne i o kwaśnym odczynie, a stanowisko słoneczne. Dobrze jest rozmieścić obok siebie przynajmniej po kilka sztuk jednej odmiany. Wtedy pięknie się prezentują i tworzą  namiastkę lasu w ogrodzie.