Lista aktualności Lista aktualności

Z Łosiem przez las - „O pożarach w lasach i ich zapobieganiu”

Od 8 maja b.r. Polskie Radio Rozgłośnia Regionalna „Radio dla Ciebie” emituje cykl audycji z terenu Nadleśnictwa Janów Lubelski. Audycje „Z Łosiem przez las” powstają przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie, a ich gospodarzem jest redaktor Piotr Łoś. W pierwszej, tegorocznej audycji z Lasów Janowskich wyemitowanej na radiowej antenie, wziął udział Grzegorz Mazur – specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu. Opowiada o działaniach związanych z przeciwdziałaniem pożarom oraz o systemie ratownictwa pożarowego w Lasach Janowskich.

Chociaż majowy deszcz przyniósł chwilową ulgę, lasy są nadal bardzo narażone na wystąpienie pożarów. Nadleśnictwo Janów Lubelski, gospodarujące na blisko 32 tys. ha na bieżąco monitoruje sytuację. Dwa razy dziennie mierzona jest wilgotność względna powietrza oraz wilgotność ściółki sosnowej - parametry pozwalające na określenie aktualnego stopnia zagrożenia pożarowego lasów. Dodatkowo leśnicy cały czas monitorują tereny leśne. Służą do tego m.in. wieże obserwacyjne, zwane dostrzegalniami. Na 2 wieżach pracują obserwatorzy, na trzeciej zamontowanej przy Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym znajduje się obrotowa kamera.

Audycji leśnych z cyklu „Z Łosiem przez las” można słuchać na antenie Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” na 103.4 FM w każdy piątek o 6.3Obie metody monitoringu przeciwpożarowego w lasach wzajemnie się uzupełniają. Zrezygnowanie z tradycyjnej pracy obserwatorów wież mogłoby spowodować zwiększenie zagrożenia i mniejszą skuteczność działania. Liczy się bowiem, jak mówi gość programu, doświadczenie ludzkie, a przez to „wyostrzone” oko wraz ze znajomością specyfiki danego terenu.

Obserwacja terenu i ścisła współpraca z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej pozwala na sprawne i szybkie reagowanie w sytuacji pożaru.

Więcej informacji na ten temat w audycji, której można posłuchać  TUTAJ