Lista aktualności Lista aktualności

Z Łosiem przez las – czynna ochrona głuszca

Głuszce - leśne kuraki żyją w naszym kraju w zaledwie kilku izolowanych ostojach – w Puszczy Solskiej i Lasach Janowskich, w Puszczy Augustowskiej, Borach Dolnośląskich oraz w Karpatach.

Pomimo wieloletnich wysiłków, mających na celu powstrzymanie spadkowego trendu liczebności i zasięgu występowania, głuszec należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. W związku z tym leśnicy i przyrodnicy podejmują się realizacji kolejnych zadań mających na celu określenie przyczyn spadku liczebności oraz zwiększenie stabilności populacji. 

Od 2018r. projekt ochrony gatunku o nazwie „Restytucja i czynna ochrona głuszca w Puszczy Solskiej” realizują wspólnie Nadleśnictwa: Biłgoraj,  Janów Lubelski i Józefów.  Jego finansowanie odbywa się ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, środków Funduszu Leśnego oraz środków własnych nadleśnictw realizujących poszczególne zadania.

Jednym z najważniejszych zabiegów ochrony czynnej zaplanowanych w projekcie jest wsiedlanie głuszców hodowanych w wolierach do środowiska naturalnego - pierwsze ptaki trafiły na teren Lasów Janowskich w 2019r.

Jak wyglądało sprowadzenie głuszców z hodowli wolierowej Nadleśnictwa Leżajsk do Nadleśnictwa Janów Lubelski, jak zachowują się ptaki w nowych warunkach i co wiemy o ich genetyce, opowiedzieli w ostatniej już audycji z cyklu „Z Łosiem przez las”: Waldemar Kuśmierczyk, Nadleśniczy oraz Ewa Flis-Martyniuk, starszy specjalista Służby Leśnej ds. ochrony przyrody.

Link do audycji TUTAJ