Lista aktualności Lista aktualności

Wakacje w lesie

Miłośnicy aktywnego wypoczynku, pasjonaci przyrody, historii, amatorzy relaksu – w Lasach Janowskich każdy znajdzie coś dla siebie. A że wakacje za pasem zaplanujcie przyjazd do nas! Oto miejsca, które warto u nas odwiedzić!

Kluczem do Lasów Janowskich jest wystawa przyrodnicza w budynku Ośrodka Edukacji Ekologicznej "Lasy Janowskie", z którą dobrze jest zapoznać się przed wyprawą w teren. Nieopodal ośrodka, w skansenie  leśnej kolejki wąskotorowej można przekonać się jak dawniej transportowano drewno z naszych lasów. Stąd do lasu jest już tylko krok.

Mijając kwaterę myśliwską Cegielnia, która może być Twoim domem na wakacje  wjeżdżamy w leśne ostępy Lasów Janowskich. I choć w czasie letnich wakacji wolimy przemierzać raczej suche bory, wejdźmy tym razem na ścieżkę przyrodniczą prowadzącą przez rezerwat Szklarnia. Tu toczy się prawdziwe, dzikie życie!

Ścieżka ma swój koniec w pobliżu osady Szklarnia, której nie sposób ominąć z uwagi na ostoję konika biłgorajskiego, potomka dawnego tarpana. Ze Szklarni niedaleko już do rezerwatu Lasy Janowskie, w którego granicach leży pole wielkiej bitwy partyzanckiej z 1944r. na Porytowym Wzgórzu.

Pasjonaci historii i dzieł kultury powinni się stąd skierować do Momot Górnych, gdzie odnajdą niezwykły drewniany kościół pw. św. Wojciecha. Stworzył go ks. Kazimierz Pińciurek, który - jak sam mawiał - „nigdy do tej pory nie przeciął nawet jednej deski". Momoty to też punkt na mapie dla miłośników urlopów z wiosłem. Rozpoczynają się stąd spływy kajakowe po malowniczej rzece Bukowa, którą można wówczas podziwiać z zupełnie innej perspektywy.

Nowym, atrakcyjnym punktem na mapie naszego regionu jest ZOOM Natury – park rekreacji z kompleksem laboratoriów, zalewem janowskim, piaszczystą plażą oraz parkiem linowym. Nie sposób nie skorzystać tu z letnich kąpieli, zgłębiając przy okazji tajniki wiedzy przyrodniczej. (więcej na http://zoomnatury.pl/p/o-zoom-natury).  

Wszystkich interesujących się przyrodą i szukających noclegu na skraju lasu zapraszamy do naszego Ośrodka Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie" (więcej na http://lasyjanowskie.com/o-nas/). Przy ośrodku powstaje arboretum leśne przez które prowadzi ścieżka spacerowa. Ma tu także swój początek trasa rowerowa prowadząca leśnymi drogami do Szklarni. Po powrocie z wycieczki można odpocząć przy ognisku lub skorzystać z uroków jazdy konnej w położonej nieopodal stadninie.

Pamiętać należy, że pobyt w Janowie Lubelskim może być okazją do jednodniowych wyjazdów np. do Lublina, Łańcuta, Sandomierza, Kazimierza, Zamościa i innych atrakcyjnych miejsc Polski południowo-wschodniej.

Przedstawiamy tylko niektóre z miejsc, jakie warto u nas zobaczyć. Lasy Janowskie mają naprawdę wiele do zaoferowania. Leśne wędrówki, odpoczynek nad stawami, zbieranie grzybów i jagód, urok i cisza naszych lasów czekają na Was.

Miłego wypoczynku!