Lista aktualności Lista aktualności

Na tropie "skarbów"

Poszukiwanie czegokolwiek bywa irytujące, wprowadza nerwową atmosferę, szczególnie, gdy kończy się niepowodzeniem. Okazuje się jednak, że szukanie może być także przyjemnością, sposobem na poznanie nowych miejsc oraz atrakcyjną rozrywką, szczególnie w okresie obecnie panującej pandemii. Przyjemności takiej można doświadczyć biorąc udział w grze terenowej o nazwie „geocaching”, która polega właśnie na szukaniu.

W zabawie tej uczestnicy wyposażeni w odbiorniki GPS lub telefony komórkowe z taką funkcją przy ich pomocy odnajdują ukryte przez innych fanów geocachingu skrytki (nazywane też „skrzynkami” lub „keszami”).

Każda skrytka zawiera "logbook", czyli papierowy dziennik wpisów do którego wpisują się kolejni znalazcy. Własnoręczne umieszczenie wpisu w dzienniku jest podstawą do uznania skrytki za znalezioną. Poza dziennikiem w skrzynce mogą znajdować się inne „skarby” - wszystko to, co się do niej zmieści. Znalazca może wziąć ze skrzynki co chce, pod warunkiem, że również zostawi coś od siebie dla kolejnego odkrywcy.

Jako, że skrytki zakłada się w miejscach atrakcyjnych turystycznie, przyrodniczo, czy historycznie geocaching zagościł także w Lasach Janowskich. W marcu tego roku Nadleśnictwo Janów Lubelski rozpoczęło współpracę z p.Jakubem Piechotą - organizatorem i koordynatorem „leśnego geocachingu”. Zaplanowano tu założenie całej sieci skrytek, których poszukiwanie ma także na celu promocję walorów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „ Lasy Janowskie”.  Rok 2020 jest szczególnym rokiem dla geocachingu, ponieważ jest to 20 rocznica udostępnienia technologii GPS, wykorzystywanej na całym świecie do bezpiecznego przemieszczania się, ale także do rekreacji.

Skrzynki mają bardzo różny rozmiar - od kilku mililitrów do kilku litrów. Liczy się pomysł na ich zamaskowanie! Ze względu na dobro środowiska nie mogą być one zakopywane, a na obszarach chronionych (np. w rezerwatach przyrody) nie mogą być umieszczane poza wyznaczonymi szlakami.  

Lokalizacja miejsc ukrycia skrytek przekazywana jest przez jej założyciela innym uczestnikom gry poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych w jednej ze specjalnych internetowych baz danych tzw. serwisach geocachingowych. Oprócz współrzędnych podaje się tam inne informacje m.in. o stopniu trudności poszukiwań.

Samo poszukiwanie skrzynki i jej znalezienie może dostarczyć wielu wrażeń i emocji, a jednocześnie będzie okazją do poznania wielu intersujących miejsc w Lasach Janowskich. Skrzynki będą zawierały gadżety i certyfikaty dla szczęśliwych znalazców.

Zapraszamy zatem do zalogowania się w niekomercyjnym serwisie www.opencaching.pl, który umożliwi włączenie się do gry i rozpoczęcie poszukiwań, a przy okazji poznanie naszych lasów w nieco mniej konwencjonalny sposób z towarzyszącym mu dreszczykiem emocji. Zachęcamy do gry całe rodziny, choć szybko przekonacie się, że nie jest to rozrywka tylko dla dzieci.
W Lasach Janowskich czekać na Was będzie blisko 130 skrzynek!

Życzymy dobrej zabawy i pojemnych baterii w telefonach!