Lista aktualności Lista aktualności

„Śmieciobranie” w Lasach Janowskich

Niedzielne popołudnie. Las na Porytowym Wzgórzu. Każdy lubi tu przychodzić. Na leśnej ścieżce mijają się liczni spacerowicze. „Dzień dobry”… „Cześć”… wszyscy zadowoleni, kulturalnie się zachowujący, znający zasady. Czyje w takim razie jest to opakowanie po paluszkach? Która z tych osób to smakosz batoników? Gdzie jest miłośnik picia trunków pod gołym niebem? Dlaczego ktoś wyrzucił te śmieci? Zgubił, czy po prostu nie chciało się ich komuś nieść?

Taki wątpliwy widok to smutna codzienność. Teraz, po zimie, widać jak duży jest to problem.  Mimo regularnego sprzątania terenu przez nadleśnictwo śmieci w lesie ciągle przybywa i nam - leśnikom w tej kwestii przydałaby się każda pomoc!

Ponieważ 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi stwierdziliśmy, że to dobra data żeby zacząć wiosenne porządki w Lasach Janowskich. Porządki bez względu na formę własności, czy to są lasy prywatne, czy też zarządzane przez nadleśnictwo!

W poprzednich „normalnych” latach – wolnych od pandemii – wspólnie z uczniami szkół, harcerzami, z wieloma organizacjami działającymi społecznie organizowane były dodatkowo akcje sprzątania lasów. Wiązaliśmy je z rozmowami, dyskusją skąd się biorą śmieci, jak unikać ich produkcji, stosować butelki i naczynia wielokrotnego użytku, jak kupować świadomie produkty bez nadmiernej ilości niepotrzebnych opakowań.  Teraz, ze względu na ograniczenia pandemiczne jest to utrudnione, co nie znaczy, że niemożliwe.

Pomyśleliśmy, że gdyby tak każdy sam, bez zorganizowanej zbiórki, fleszy aparatów zabrał ze sobą chociaż kilka śmieci na które się natknie - Lasy Janowskie stałyby się czystsze.

Idea jest prosta: jeśli wybieracie się do lasu w okresie od 22 kwietnia do 17 maja 2021r., zabierzcie ze sobą worek i rękawiczki, a następnie zbierzcie znalezione śmieci. Możecie posprzątać swój ulubiony kawałek lasu, ten, gdzie zbieracie grzyby, gdzie jeździcie rowerem, gdzie chodzicie na spacer, las najbliżej Waszego domu lub ten zupełnie "przypadkowy".

Zebrane śmieci wrzućcie do własnych koszy lub dostarczcie w wyznaczone miejsca na terenie nadleśnictwa. My je stamtąd zabierzemy.

Odpady zmieszane można zostawić tutaj:

1.         Leśniczówka leśnictwa Bukowa

Współrzędne: 50°37'18.9"N 22°32'58.0"E

Lokalizacja na mapie google

2.         Leśniczówka leśnictwa Flisy

Współrzędne: 50°39'39.0"N 22°29'27.3"E

Lokalizacja na mapie google

3.         Parking leśny w leśnictwie Zofianka

Współrzędne: 50°40'12.8"N 22°24'50.3"E

Lokalizacja na mapie google

4.         Siedziba Nadleśnictwa Janów Lubelski

Współrzędne: 50°41'28.0"N 22°25'09.7"E

Lokalizacja na mapie google

5.         Szkółka leśna Gierłachy

Współrzędne: 50°40'06.8"N 22°19'57.3"E

Lokalizacja na mapie google

6.         Leśniczówka leśnictwa Majdan

Współrzędne: 50°43'40.4"N 22°20'10.7"E

Lokalizacja na mapie google

7.         Leśniczówka leśnictwa Kochany:

Współrzędne: 50°37'36.6"N 22°06'32.0"E

Lokalizacja na mapie google

8.         Leśniczówka leśnictwa Stojeszyn

Współrzędne: 50°44'45.0"N 22°13'28.5"E

Lokalizacja na mapie google

9.         Szkółka leśna „Rzeczyca”

Współrzędne: 50°38'34.2"N 22°05'52.5"E

Lokalizacja na mapie google

Jeśli ktoś będzie potrzebował worków do zbiórki śmieci w ramach akcji informujemy, że są one dostępne w siedzibie nadleśnictwa.

Do inicjatywy dołączyć może każdy, kto ma chęci do pomocy. Zachęcamy wszystkich, którzy wezmą udział w akcji, aby robili zdjęcia i oznaczali je w mediach społecznościowych #śmieciobranielasyjanowskie oraz oznaczali nasz fanpage, dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy dobrze nam wszystkim poszło!

Z pewnością takie działania będzie trzeba powtórzyć ponieważ jedna akcja nie rozwiąże problemu.  Nie chodzi o to, że my leśnicy chcemy „wykorzystać społeczeństwo do bezpłatnego sprzątania”. Sami także będziemy sprzątać  - w pracy i „po pracy”. Jako leśnicy zamierzamy posprzątać rezerwat „Lasy Janowskie” – już niedługo, bo 18 maja przypada 37 rocznica jego utworzenia! Niech zatem będzie tam czysto.

Zależy nam szczególnie na tym, żeby wzrosła świadomość społeczna w tym zakresie, żebyśmy dali przykład naszym dzieciom (choć tak naprawdę nasze pociechy są najbardziej świadome i wrażliwe na te sprawy), naszym znajomym, sąsiadom, żeby nasze lasy (bo tak naprawdę te państwowe są własnością nas wszystkich i o tym nigdy nie zapominajmy) i zarazem świat, w którym żyjemy był piękniejszy.

Ktoś mógłby powiedzieć „Nie moje śmieci, nie będę sprzątać!”. Na szczęście jednak ten argument trafia do coraz mniejszej liczby osób. Tak, oczywiście, lepiej byłoby gdyby ich nie było, ale przecież same nie znikną. Teraz ważne jest, żeby śmieci z lasu ubyło, dlatego zbędna jest krytyka, trzeba działać. A najważniejsze - nie śmiecić!

Już teraz dziękujemy wszystkim, którzy się zaangażują i przyjmą zaproszenie do współpracy. Dołączcie do akcji przyjaciół, rodzinę, sąsiadów. Jeśli będziecie mieć pytania - kontaktujcie się z nami!

I pamiętajcie - nie nasze śmieci, ale nasz las! Przecież wszyscy go lubimy!

Wspólnymi siłami możemy zrobić coś dobrego!

A więc do dzieła!

Bez Waszego wsparcia będzie to trudne!